Dnes bych Vám rád připomněl, těm starším, legendární vánoce 1980….
Fáma, což byl nejspolehlivější informační kanál za minulého režimu, se šířila rychlostí blesku – podnik zahraničního obchodu nakoupil na vánoční trh stavebnice. Nic bližšího. Pak se objevily spekulace o Matchboxu, později „informované zdroje“ dodaly i počet typů – pět různých. Netrpělivě jsme očekávali dodávku zboží do modelářské prodejny. A skutečně, na přelomu listopadu a prosince se stavebnice objevily. A opravdu jich bylo pět typů. Do dneška přemýšlím, kdo na PZO ty typy vybíral, protože klíč v tom nebyl žádný…. Jediné co bylo jasné byl fakt že německé kříže ve výběru nebyly.
Pro mne úplně neznámý typ byl švédský Tunnan. S atraktivní kresbou na obalu, klasická stavebnice Matchbox, tahle i s na tehdejší dobu hezkým cockpitem. Problém, alespoň pro mne, byl stříbrný povrch, jediná moje stříbrná byla Humbrol 11….. Rozdílnou paneláž jsem naznačil nastrouhanou tuhou z tužky HB 1 a HB 2…. Dnes by se řeklo „postšejding“
Druhým neznámým typem byl britský dvojplošník Siskin IIIA. Dnes už o něm něco vím, tenkrát jsem ho bral jen jako hezké letadlo. Nádherně ho tehdy slepil Míla Dušek z KPM Česká Třebová, který mu také udělil klubovou přezdívku „Šiškin“. Já ho slepil taky a velmi dobře si pamatuji, že to byl pohodový dvojplošník. Nádherné detaily, rytí jemné, i když pozitivní a hlavně díky systému zámků a dalších „berliček“ naprosto pohodová stavba.
Více známý byl britský cvičný stroj BAC „Strikemaster“. Ten mne štval, protože na mne v předvánoční bitvě nezbyl a já dokonce psal Václavu Šorelovi do ABC, jak špatně zásobili naši modelárnu….. Myslel jsem si tenkrát ve dvanácti letech že „soudruh redaktor“ zjedná nápravu a já se z dodatečných dodávek dostanu i ke Strikemasteru. Nedostal…..
Úplná bomba pro nás tehdy byl Fishbed. MiG 21, asi PF, to se dalo dost těžko určit a ani u nás se tehdy o verzích dvacetjedničky moc nevědělo. Ale byl to MiG-21 a kdo stavěl československé letectvo, mohl svou sbírku obohatit o tehdy používaný typ. Ve stavebnici byly dokonce československé znaky. Sice nebyly úplně správné, ale třeba já poprvé viděl naše kokardy se správným soutiskem…. Josef Zavřel, jeden z nestorů kitařiny u nás, z něj překopal maskovanou MFku. A nám mladým z kroužku ten model ukazoval Fanda Loskot a říkal: „Za tenhle model získal pan Zavřel v Brně na soutěži 1. výkonnostní třídu….“ a my mlaďáci měli na delší dobu nového boha. 🙂
Posledním typem byl britský Lysander s moc hezkým boxartem. Letadlo, které se mi vždycky líbilo a postavil jsem ho ve třech měřítkách. Ten vánoční má pro mne trochu hořkou příchuť, protože ačkoliv jsem ho měl pod stromečkem, byl mi zabaven otcem, který si ho na nočních směnách slepil. Dokonce ho i vylepšil o nějaké ty detaily a soutěžil s ním asi dvě sezóny. Dnes, kdybych mohl, bych mu ho rád dal znova, ale už nedám.
Ten Lysander se ke mně nakonec dostal, později, možná už po převratu a je to model, který se staví taky moc fajn. Pohodová stavba spojovala prakticky všechny modely od Matchboxu.
Snad jen závěrem dodám,. že v každé stavebnici bylo Matchbox lepidlo a kus stál 25,- Kčs. Byl to rok, který byl pro nás modeláře opravdu štědrý….
Honza Polc