Návštěva východu Anglie je pro každého fandu historie letectví a modeláře určitě zajímavá. Stačí připomenout třeba letiště Duxford, odkud v době Bitvy o Británii operovali českoslovenští letci a kde se dnes nachází velké letecké muzeum. Bývalými leteckými základnami RAF a USAAF je tato část ostrova doslova prošpikována, byť po mnohých dnes najdete pouhé zbytky a drobné relikty.
V nevelkém městě Lowestoft, kde žije 60 000 obyvatel se ovšem nachází i Mekka plastikových modelářů, firma H. G. Hannant Limited.
V čele firmy dnes stojí David Hannant, před ním stál v čele firmy jeho otec.
Firma Hannants byla v Lowestoftu založena dědečkem pana Davida již v roce 1890, původně jako prodejna novin a tabákových výrobků.
V průběhu Velké války došlo k zajímavé události – obchod dostal přímý zásah granátem, vypáleným z německé válečné lodi (pobřeží je nedaleko). Granát zasáhl čelní stěnu, prolétl obchodem a zadní zdí a neexplodoval.
Již méně štěstí měl obchod v období té druhé války – v roce 1942, během náletu Focke-Wulfů 190 byl zasažen leteckou bombou. Personál byl ukryt pod schodištěm a unikl vážnějším zraněním, ale obchod byl zcela zničen. Firma se přestěhovala do nových prostor, které se staly jejím domovem až do poloviny devadesátých let.
Přibližně v době druhé světové války se otec Davida Hannanta začal místo prodeje novin a tabáku věnovat prodeji hraček, jeho matka byla tehdy úspěšnou obchodnicí s vlnou.
V šedesátých letech převzal vedení firmy David a v nabídce se začaly objevovat i plastikové modely a jejich portfolio začalo dramaticky narůstat.
Velký zlom nastal v roce 1975, kdy na rodinné dovolené v Kalifornii David Hannant poprvé spatřil obtisky Microscale a rozhodl se jich malé množství dovézt domů do Lowestoftu s úmyslem prodat je zásilkovým prodejem. Již před nějakou dobou totiž firma Hannant experimentovala se zásilkovým prodejem modelové železnice, ale tyto pokusy nedopadly úspěšně. Tentokrát ale bylo načasování perfektní. Byla zlatá doba plastikového modelářství a na trh přicházelo obrovské množství novinek. Osudovým se stal Fokker D. VII 1/72 od Monogramu. V návodu bylo doporučeno použití lozengového plátna právě z aršíku Microscale. Poptávka jen ve Velké Británii byla obrovská a Hannant již nikdy se zásilkovým prodejem nepřestal.
A pak, asi tak 30 let zpátky, přišla doba internetových stránek s možností vyhledávání a objednávání. Webové objednávky postupně několikanásobně překročily počet objednávek poštou.
Nárůst objednávek si vynutil nové stěhování, tentokrát do bývalého skladu konzervovaných potravin, který byl ovšem přestavěn podle potřeb velkého zásilkového obchodu. Byly vybudovány kanceláře a další prostory nezbytné pro provoz firmy.
Nyní se v prostorách firmy nachází jak velkoobchod tak maloobchodní prodej, vyřizují se zde internetové a telefonické objednávky od přípravy zboží přes balení a odesílání adresátům, to vše pod jednou opravdu velkou střechou.
Dnes jsou v nabídce firmy Hannants desítky tisíc položek z oboru plastikového modelářství. A to není všechno, o prostory se plastikové modely dělí i s předměty v měřítku 1:1 – v různých koutech haly najdete dva Harriery, repliku Spitfiru a nebo stíhačku z Velké války a různá vozidla.
Podle nezávislých statistik navštíví měsíčně webové stránky firmy Hannants více než 200 000 modelářů, nakupují zde i modeláři z Čech a Slovenska. Hannants je v současnosti skutečně největší na modely se specializující firmou v Evropě, a zřejmě i na světe. Kvůli rozšíření obchodních aktivit byla před několika lety otevřena druhá pobočka nedaleko muzea RAF Hendon.
Návštěvy jsou u Hannantů vítané, můžete tak bloudit mezi stovkami metrů regálů a vybírat si z neskutečně široké nabídky. Odejít odsud s prázdnýma rukama je velký problém. Doprovod partnerky se nedoporučuje…..
Honza Polc
článek byl zpracován na základě informací z několika zdrojů na internetu a sdělení firmy Hannants. Fotografie převzaty z webu Hyperscale.