NOSTALGIE DUBENA ČESKÝ DUB A DOPRAVÁKY 1/250

V dobách kdy dostupné kity na československém trhu představovaly pouze červenožluté krabičky Kovozávodů a „skoro čtvrtky“ od Směru, občas něco málo z dovozu v síti Tuzex a Pragoimpo, se objevila i série maličkých dopravních letadel z výrobního družstva Dubena.

Formy nepocházely z Československa, jejich původ nalezneme u německé firmy SIKU. Tato firma byla založena již v roce 1921 a její název je zkratkou pro Richard Sieper & Sohne. Tato společnost se zabývala výrobou různého spotřebního zboží – příborů, popelníků ale i pudřenek a tabatěrek. V letech 1959 až 1964 vyrobili u SIKU sérii celkem 35 plastikových modelů v neobvyklém měřítku 1/250. Jednalo se nejen o civilní stroje ale i o vojenská letadla.

V sedmdesátých letech se formy na deset typů dopravních letadel objevily v Československu a výrazně tak obohatily nabídku centrálně řízeného trhu-. Konkrétně se postupně na trh dostaly modely Tu-104A, Boeing 707, Fokker F-27, Lockheed Electra, Convair 440, Convair 440, Caravelle, Douglas DC-7, Comet IV a Lockheed Constellation.

Stavebnice byly s ohledem na měřítko jednoduché, sestávaly z několika málo dílů. Stavba takového drobečka byla záležitostí jednoho odpoledne i přes neexistenci vteřinových lepidel. Velmi dobře si pamatuji osy podvozku a hřídele vrtulí ze špendlíků, jejich zkrácení kombinačkami mi tehdy dělalo velký problém. No, dnes už jsem zesláblý stařec, asi bych měl opět potíž….
Modely nebyly převzaty se vším všudy, jejich československé deriváty se lišily. Z centroplánů zmizelo logo SIKU a nápis „Made in Germany“, zachováno zůstalo původní katalogové číslo. V modelech pod značkou Dubena se objevily i nové obtisky, u většiny typů byly zvoleny jiné aerolinie než v původním balení – např. v Tu-104A se místo Aeroflotu objevily obtisky pro stroj ČSA.

Později Dubena uvedla na trh ještě čtyři vacu stavebnice již v „normálním“ měřítku 1/72 s celkem ucházejícími obtisky, na tehdejší dobu. Někdy kolem roku 1989 se tyto malé a milé modely z nabídky vytratily, dnes se jejich bazarová cena pohybuje od 100,- do skoro neuvěřitelných 500,- Kč. Pátrání po formách nepřineslo výsledek, Ztratily se někde v privatizačním víru. Takže jsou dvě možnosti – buď se výlisky v nových krabicích časem objeví pod úplně jinou značkou, nebo se neobjeví už nikdy a existující stavebnice zůstanou ceněnou raritou pro sběratele.

Honza Polc